Niuhalanraitti 20 B, Vihti | Kirkonkylä

398 000 € | 160 m2 | Omakotitalo | Oh,3mh,k,ruokasali,kph,2WC,vh,khh,aula/työtila,lasikuisti,ulkorakennus
Velaton hinta

398 000 €

Myyntihinta

398 000 €

Kohdetyyppi

Omakotitalo

Huoneluku

5

Asuinpinta-ala

160 m2

Rakennusvuosi

1800

Ota yhteyttä

Nina Schönberg

Kiinteistönvälittäjä LKV, Kaupanvahvistaja, LVV, PVS

040 025 0885

nina.schonberg@remax.fi

Ainutlaatuinen hirsikoti järvimaisemassa – historiaa, harmoniaa ja huolella tehtyä nykyaikaa

Harvoin tarjolla: Tämä poikkeuksellisen kaunis ja historiallinen hirsitalo Vihdin Kirkonkylässä on koti, jossa maisema, tarina ja ajaton tunnelma kohtaavat. Kirkkojärvelle avautuvat näkymät, suojeltu ulkokuori ja huolella tehdyt modernisoinnit tekevät tästä kokonaisuudesta aidosti uniikin. Vehreä ja suojaisa puutarhatontti avautuu takapihalta Kirkkojärvelle. Pergolassa voit nauttia kesäaamuista, auringonlaskuista ja vuodenaikojen vaihtelusta järvimaisemaa katsellen. Ympäristö on rauhallinen, mutta palvelut ja kylän elämä ovat kävelyetäisyydellä.

Talon olemus huokuu vanhan ajan arvokkuutta – täällä on onnistuttu säilyttämään alkuperäinen henki ja estetiikka, samalla kun asumismukavuus on päivitetty vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Rakennuksen suojeltu julkisivu kertoo tarinaa vuosisatojen takaa, mutta sisätiloissa historia ja nykyaika elävät sulassa sovussa. Tilat ovat avarat, valoisat ja monikäyttöiset. Kodin sydän on tunnelmallinen keittiö, jossa moderni induktioliesi ja perinteinen puuhella elävät rinnakkain. Ruokasalia lämmittää kaunis kakluuni, ja vanha sali tarjoaa upeat puitteet oleskeluun, etätyöhön tai juhlahetkiin. Lasikuisti toivottaa tervetulleeksi heti sisään astuttaessa ja sitoo kodin luontevasti osaksi pihaa ja maisemaa.

Kaksikerroksinen koti tarjoaa kolme makuuhuonetta sekä yläkerran avaran aulatilan, joka mukautuu elämäntilanteen mukaan – työtilaksi, vierashuoneeksi, harrastuksiin tai rentoutumiseen. Yläkerran kylpyhuone kylpyammeineen jatkaa talon ajattoman tyylikästä linjaa. Kaksi erillistä wc:tä ja toimiva kodinhoitohuone tekevät arjesta sujuvaa.

Taloon on tehty vuosien varrella merkittäviä ja arvokkaita perusparannuksia: mm. keittiö, kylpyhuoneet, lattiarakenteita, lämmitysjärjestelmiä ja tekniikkaa on uusittu vanhaa kunnioittaen. Rakennus on kuntotarkastettu myyntiä varten, ja raportin mukaan havaitut huomiot liittyvät pääosin normaaliin kulumiseen ja teknisten osien käyttöikään – ei yllätyksiä, vaan avoimesti dokumentoitu kokonaisuus.

Pihapiirissä sijaitseva eristetty ulkorakennus tarjoaa lisää mahdollisuuksia varastointiin, työtilaksi tai vaikkapa harrastekäyttöön.

Vihdin Kirkonkylä tunnetaan idyllisestä tunnelmastaan, kulttuurihistoriastaan ja järvimaisemistaan. Kaikki arjen palvelut, koulut, päiväkodit, kirjasto, liikuntamahdollisuudet ja tapahtumat ovat lähellä. Luonto, yhteisöllisyys ja sujuva arki kohtaavat tässä ympäristössä poikkeuksellisen hyvin. Tämä koti on tarkoitettu sinulle, joka arvostat aitoutta, historiaa ja maisemaa – mutta et halua luopua nykyaikaisesta asumisen mukavuudesta.

Myynti ja esittelyt:
Nina Schönberg, Kiinteistönvälittäjä LKV/LVV, Kiinteistöarviointimestari PVS, Kaupanvahvistaja 0400250885 sekä Sara Varjalehto 0401845856 sara.varjalehto@remax.fi

Lisätiedot ja yhteydenotot
Nina Schönberg

040 025 0885, nina.schonberg@remax.fi

RE/MAX Noste | Soldina Oy

y-tunnus: 3211002-8

Jaa linkki
Seuraavat esittelyt
Seuraavaa esittelyä ei ole tiedossa:
Varaa yksityisesittely
Tietosuoja
Perustiedot
Osoite:
Niuhalanraitti 20 B 03400 Vihti
Kaupunginosa/kylä:
Kirkonkylä
Kohdenumero:
80478777
Kerros:
2/2
Asuintilojen pinta-ala:
160 m2
Muiden tilojen pinta-ala:
85 m2
Kokonaispinta-ala:
245 m2
Pinta-ala on tarkistusmitattu:
Ei
Lisätietoja pinta-alasta:
Kerrosala on kunnan epävirallisen rakennus- ja huoneistorekisteriotteen mukaan 160 m2 (tämä sisältää alakerran ilman lasikuistia). Omistajan mukaan muiden tilojen pinta-ala on n. 85 m2 (enimmäkseen yläkerta), jolloin kokonaisala on n. 245 m2. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 1.1.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneet:
Oh,3mh,k,ruokasali,kph,2WC,vh,khh,aula/työtila,lasikuisti,ulkorakennus
Huoneluku:
5
Kohteen tyyppi:
Omakotitalo
Kohteen yleiskunto:
Hyvä
Vapautuminen:
Sopimuksen mukaan
Lisätietoja vapautumisesta:
Vapautuu tarvittaessa nopealla aikataululla.
Keittiön varusteet:
Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni ja toimiva vanha puuhella
Kylpyhuoneen varusteet:
Suihku, kylpyamme ja lattialämmitys
Parveke:
Ei
Asunnossa sauna:
Ei
Taloyhtiöön / Kiinteistöön kuuluu:
Eristetty ulkorakennus / kanala (sähköistetty).
Kohde myydään vuokrattuna:
Ei
Hinta ja kustannukset
Myyntihinta:
398 000 €
Lisätietoja maksuista:
Vesimaksu vesilaitoksen hinnaston mukaisesti (https://www.vihti.J/vesihuoltolaitos/hinnasto/) ja kulutuksen mukaan. Jätemaksu tyhjennysvälin ja astioiden mukaan. Sähkö kulutuksen mukaan: Nykyisellä omistajalla kulunutvuositasolla n. 17.000 kW/h. Ko. kulutuksella on sähkön kustannus ollut noin 156 €/kk sisältäen sähköenergian sekä sähkön siirron. Tässä laskelmassa on sähkön hintana käytetty 7 c/kWh ja sähkön siirtohintana 4 c/kWh . Esitetyt sähkön kulutustiedot perustuvat nykykäyttöön ja voivat siten olla pienempiä tai suurempia riippuen asukasmäärästä, kulutustottumuksista ja palveluntarjoajasta.
Kiinteistövero:
460,10 € / vuosi
Kohteen kuvaus
Keittiön varusteet:
Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni ja toimiva vanha puuhella
Liesi:
Induktioliesi
Lattiamateriaalit:
Lauta
Seinämateriaalit:
Laatta ja paperitapetti
Työtasot:
Laminaatti
Kylpyhuoneen varusteet:
Suihku, kylpyamme ja lattialämmitys
Lattiamateriaalit:
Laatta
Seinämateriaalit:
Kaakeli
Asunnossa sauna:
Ei
WC:iden lukumäärä:
2
Lattiamateriaalit:
Lauta ja laatta
Seinämateriaalit:
Puolipaneeli ja tapetti
Varustus:
WC-istuin, peili, pesuallas ja allaskaappi
Lattiamateriaalit:
Lauta ja laatta
Seinämateriaalit:
Maali
Varustus:
Lattialämmitys ja pesukoneliitäntä
Lattiamateriaalit:
Lauta
Seinämateriaalit:
Paperitapetti
Makuuhuoneiden lukumäärä:
3
Lattiamateriaalit:
Lauta
Seinämateriaalit:
Yläkerrassa maali. alakerrassa paperitapetti
Taloyhtiöön / Kiinteistöön kuuluu:
Eristetty ulkorakennus / kanala (sähköistetty).
Takkatiedot:
4 varaavaa takkaa sekä puuhella keittiössä
Parveke:
Ei
Kohteessa on satelliittiantenni:
Ei
Taloyhtiössä on antenni:
Kyllä
Myyjän aikana huoneistoon tehdyt toimenpiteet:
Listattu "Rakennukseen tehdyt korjaukset/remontit" kohdassa 2017 ja sen jälkeen tehdyt remontit ovat nykyisen omistajan tekemiä.
Kohteen yleiskunto:
Hyvä
Lisätietoja kunnosta:
Kuntotarkastus tehty vuonna 2017 sekä viimeksi toukokuussa 2024. Raportin saa välittäjältä. "Rakennuksen rakenneratkaisut oli toteutettu rakennusajan vaatimusten mukaisesti, eivätkä vastaa kaikilta osiltaan tämän päivän vaatimustasoa, eikä sitä näin ollen voi vaatiakaan. Havaitut puutteet/toimenpidesuositukset johtuvat suurimmilta osiltaan normaalista pintojen kulumisesta tai teknisten käyttöikien saavuttamisesta."
Kohde myydään kalustettuna:
Ei
Kiinteistö
Kiinteistötunnus:
927-427-2-188
Valmistumisvuosi:
1800
Käyttöönottovuosi:
1800
Rakennus- ja pintamateriaalit:
Hirsi
Kattotyyppi:
Harjakatto
Katemateriaali:
Konesaumattu pelti
Lämmitysjärjestelmä:
Sähkö, puu ja ilmalämpöpumppu
Hissi:
Ei
Taloyhtiöön / Kiinteistöön kuuluu:
Eristetty ulkorakennus / kanala (sähköistetty).
Onko kohteesta energiatodistusta?:
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Asbestikartoitus:
Ei
Rakennukseen tehdyt korjaukset/remontit:
- Pääulko-oven maalaus 2020. - Julkisivu maalattu keittomaalilla (punamulta) 2020. - Alakerran wc remontoitu kokonaan. Yläkerran wc:n pinnat uusittu ja kalusteet uusittu kaikki. Kph remontoitu kokonaisuudessa. 2017 / 2018. Kph:n silikonisaumat uusittu 2023. - Lämminvesivaraaja uusittu kph remontin yhteydessä 2018. - Keittiön lattia avattu, keittiön kohdalta pettäneet lattiarakenteet uusittu ja samassa yhteydessä uusittu myös lattialämmitys 2017. Kph lattalämmitys uusittu 2018. - Ruokasaliin muurattu muualta purettu kakluuni nykyisen omistajan toimesta n. 2018. - Lattiat hiottu ja maalattu. Keittiö uusittu. Seinät tapetoitu/maalattu. Sisäkatot maalattu 2017. - Räystäskourut uusittu 2000. Rännikaivoja korjattu 2017. Puhdistus vuosittain. - Sähköpatterit uusittu n. 2000. Ilmalämpöpumppu asennettu n. 2008. - Perusmuuria on joskus paikkailtu betonivalulla paikoin. - Räystäskourut uusittu 2000. Rännikaivoja korjattu 2017. Puhdistus vuosittain. - Aikaisemmat omistajat tehneet lisäeristyksiä. - Uusittu ikkunat puusepän käsityönä 2004. Huoltomaalattu paikoin. - Uusittu saumapeltikate ja kattoturvatuotteet 2000. - Sähköjärjestelmä on uusittu n. 2000 (ei sähköasennuksien käyttöönottopöytäkirjaa) - Käyttövesiputket on uusittu osittain vuonna 2000 ja osittain vuonna 2017. - Viemäriputkisto on uusittu vuonna 2000.
Tontti ja kaavoitus
Tontin pinta-ala:
1 128 m2
Tontin omistus:
Oma
Lisätietoja tontista:
Vehreä suojaisa puutarhatontti. Talon ympärillä on nurmikkoa ja istutuksia. Pihan sisäänajon kohdalla on hyvin pysäköintitilaa. Takapihalta upeat näkymät Kirkkojärvelle. Talo sijoittuu muiden vanhojen rakennusten keskelle.
Rakennusoikeus kerros-m²:
210
Kaavoitus:
Asemakaava
Lisätiedot
Lähipalvelut
Paikallistiedot:
Vihdin kirkonkylä on Vihdin vanha idyllinen keskus, jolle vanha kylänraitti ja sen vieressä mäellä kohoava kirkko antavat omaleimaisen ilmeen. Kirkonkylän keskustaa reunustaa veneilijöitä houkutteleva Kirkkojärvi, joka yhdistyy Uudenmaan toiseksi suurimpaan järveen, Hiidenveteen. Kirkonkylällä on hyvät arjen peruspalvelut: esimerkiksi päivittäistavarakauppoja, apteekki, neuvola, kahviloita, ravintoloita, ja kuntokeskuksia. Kirkonkylällä on myös useita päiväkoteja sekä ala- ja yläluokkien koulut. Vihdin kirkonkylän koulukeskus VIHKO:ssa on korvannut Vihdin yhteiskoulun vanhimmat osat. VIHKO:ssa sijaitsee myös uusi nuorisotila sekä kirkonkylän kirjasto. Koulukeskuksen viereen on rakentunut myös uusi liikuntahalli, ja Kirkonkylän lähiliikunta-alueita kehitetään lähivuosien aikana. Lukio ja ammattiopisto sijaitsevat Nummelassa, jonne on Kirkonkylästä matkaa noin 10 kilometriä. Kulttuuripalveluja Kirkonkylällä tarjoavat mm. kirjasto, kesäteatteri ja Vihdin museo. Lisäksi Kirkonkylällä toimii elokuvateatteri. Kirkonkylän ranta-alueella järjestetään vuosittain tuhansia ihmisiä houkuttelevat juhannusjuhlat sekä elokuussa Vihdin suurin yleisötapahtuma, Wuosisatamarkkinat. Vihdin kirkossa järjestetään paljon erilaisia konsertteja ympäri vuoden.
Palvelut:
K-Supermarket ja S-market sekä muita palveluja, ravintoloita yms. kävelyetäisyydellä.
Koulut:
Vihdin kirkonkylän koulukeskus VIHKO kävelymatkan päässä (toimipisteet 500 m-900 m): Elokuussa 2019 toimintansa aloittaneella Vihdin kirkonkylän koulukeskus VIHKO:ssa opiskelee Vihdin yhteiskoulussa ja Pappilanpellon koulussa yhteensä noin 570 oppilasta 4. - 9. luokilta. Rakennuksen neljässä kerroksessa toimii alakoulu, yläkoulu sekä nuorisotoimen tilat, joiden sisustussuunnittelusta ja kalustuksesta Lekolar vastaa. Rakennuksessa sijaitsee myös kaikille kuntalaisille avoin omatoimikirjasto, jonka henkilökunnan toimisto- ja sosiaalitilojen suunnittelu ja kalustus on Lekolarin toteuttama.
Päiväkoti:
Useita päiväkoteja kävelyetäisyydellä. Metsäpolun päiväkoti ja perhepäivähoito Pappilanpellon päiväkoti Myrskylänmäen päiväkoti ja perhepäivähoito
Liikenneyhteydet:
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Piha:
Nurmikkoa, istutuksia, takapihalla katettu kuisti, pergola.
Ranta:
Ei rantaa
Muut tiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot:
Talolla on SR-merkintä: julkisivu on kaavassa suojeltu. Tutustu tarkemmin kaavamääräyksiin. "1800-luvun lopussa Huvila-nimisellä tontilla olevan talon osti postineiti Anna Granberg. Aiemmin talo lienee kuulunut Liukkaan tilan rakennuksiin. Huvilassa oli asuinhuoneet ja erillinen sali kattomaalauksineen. Kirkonkylän posti toimi tässä rakennuksessa vuosina 1886–1912. Vuonna 1927 Vihdin Maanviljelijäin Kauppaosakeyhtiö osti huvilan, joka jo vuonna 1929 siirtyi Auran osuusliikkeen omistukseen. Sen toinen pääty oli vuokra-asuntona ja neiti Granbergillä oli toisessa päässä elinikäinen asumisoikeus. Hänen kuolemansa jälkeen 1930-luvulla huoneistossa toimi Einistön kampaamo ja siihen tehtiin vuokrahuoneita. 1970-luvulla rakennuksessa oli osuusliikkeen huonekaluosasto ja varasto. Vielä 1900-luvun alussa talon etupuolella oli pulpettikattoinen lasikuisti ja talon ikkunat olivat kuusiruutuiset. Ne on myöhemmin vaihdettu T-mallisiin ikkunoihin ja vanha kuisti korvattiin kolmilappeisella lasikuistilla. Vuodesta 1979 lähtien talo on ollut yksityisomistuksessa ja se on kirkonkylän talonpoikaista rakennustapaa edustavia rakennuksia. Se on pitkänurkkainen ja vuorattu leveällä laudoituksella ja pyöreähköllä peiterimoituksella. Päätykolmioissa on vaakalaudoitus. Talo perustus on tehty luonnonkivestä." Lähde: Vihdin kunnan verkkosivut https://www.vihti.fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/museo/vihdin-historiaa/rakennusperinto/niuhalan-kyla-talot-52-77/ Talo on ollut historiansa aikana joinain aikoina asumaton.
Nina Schönberg

Kiinteistönvälittäjä LKV, Kaupanvahvistaja, LVV, PVS

RE/MAX Noste | Soldina Oy

040 025 0885

nina.schonberg@remax.fi

Kartta

Lainalaskuri

Kuukausierä € / kk

+
+
+

Tilaa maksuton hinta-arvio

Aloita syöttämällä sähköpostisi.

Tarvitsemme vielä seuraavat tiedot

Tietosuoja
×
Ostotoimeksianto

Apua asunnon ostoon

Eikö hakukriteereihisi sopivaa asuntoa ole löytynyt? Jännittääkö asunnon ostotarjouksen tekeminen? Välittäjämme auttavat sinua kaikissa asunnon ostoon liittyvissä asioissa.

Lue lisää