Kurpantie 2 D, Tuusula | Pähkinämäki
Ota yhteyttä ilmoittajaan
Jan Häyry
SteamSales Oy
040 745 0418
99 000 €
99 000 €
Kerrostalo
2
57,5 m2
1972
Tässä kodissa valo tekee ensimmäisen vaikutuksen. Olohuoneen suuret ikkunat päästävät päivänvalon sisään pehmeänä ja tasaisena, ja avara näkymä jatkuu suoraan lasitetulle parvekkeelle.
Parveke avautuu poispäin yhtiön tontilta ja toimiikin näin ollen arjessa luontevana lisätilana.
Pohjaratkaisu on selkeä ja toimiva. Olohuone on helposti kalustettava ja antaa tilaa erilaisille sisustusratkaisuille. Keittiö on ajattoman vaalea ja rauhallinen kokonaisuus, jossa valkoiset kaapistot ja hillityt työtasot tekevät tilasta valoisan ja siistin. Säilytystilaa on mietitty käytännöllisestä näkökulmasta, ja työskentelytila riittää sujuvaan ruoanlaittoon. Ruokailuryhmälle löytyy luonteva paikka ikkunan äärestä, jossa näkymät tuovat tilaan avaruutta.
Makuuhuone on tunnelmallinen ja sopivan kokoinen, ja sinne mahtuu hyvin parisänky ilman kompromisseja. Suuret ikkunat tuovat luonnonvaloa myös tänne, ja vaalea ilme tekee huoneesta levollisen. Kylpyhuone on ajattoman vaalea ja selkeälinjainen isolla laatoituksella, ja suihkutila on toimiva ja avara. Pesukoneelle on oma paikkansa.
Säilytystilat hoituvat kaapistojen ja huoneistolle kuuluvan häkkivaraston ansiosta. Taloyhtiö tarjoaa lisäksi monipuoliset yhteiset tilat, kuten saunan, pesutuvan, kuivaushuoneen ja urheiluvälinevaraston. Autopaikan voi vuokrata taloyhtiöltä, ja vaihtoehtoja löytyy kylmästä paikasta tolppapaikkaan ja autokatokseen.
Tuusulan Pähkinämäessä arki rullaa mutkattomasti. Alueella on hyvät kulkuyhteydet ja vehreä ympäristö tuo mukavaa vastapainoa arkeen. Taloyhtiötä on hoidettu pitkäjänteisesti, ja tulevat korjaukset on suunniteltu ennakoivasti. Erityisenä huomiona yhtiön päätös siirtyä maalämpöön palvelumallilla, mikä tuo merkittävää säästöpotentiaalia lämmityskustannuksiin ilman yhtiölle koituvia investointeja.
Näkisitkö itsesi asumassa täällä?
Jan Häyry
Kiinteistönvälittäjä
LKV, LVV, KiLAT, KiLEAT, NHS, PVS
RE/MAX Luotsi, SteamSales Oy
040 7450418, jan.hayry@remax.fi
Suunnitteletko oman asuntosi, liiketilasi tai vaikka tonttisi myyntiä? Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille. Saat samalla ajankohtaista tietoa asuntomarkkinoista.
Lisätiedot ja yhteydenotot
Jan Häyry
040 745 0418, jan.hayry@remax.fi
REMAX Luotsi | SteamSales Oy
y-tunnus: 3460487-3
Seuraavat esittelyt
Ota yhteyttä!
Kysy lisää kohteesta!
Perustiedot
– Selkeälinjainen ja ajattoman vaalea keittiö, jossa valkoiset kaapistot ja harmaat työtasot muodostavat rauhallisen kokonaisuuden
– Hyvin suunniteltu säilytys ja toimiva työskentelytila, joka tekee arjesta sujuvaa
– Kodinkoneet sijoitettu käytännöllisesti ja laskutilaa on runsaasti
– Ruokailutilalle luonteva paikka ikkunan ääressä, vehrein näkymin ja hyvällä luonnonvalolla
– Ajattoman vaalea kylpyhuone selkeällä isolla seinälaatoituksella
– Avara suihkutila ja toimiva pohjaratkaisu
– Allas ja peilikaappi säilytystä varten
– Pesukoneelle oma paikka
Hinta ja kustannukset
10,00 € / kpl / kk
Autopaikka (tolppa)
15,00 € / kpl / kk
Autokatos
22,00 € / kpl / kk
Kohteen kuvaus
– Selkeälinjainen ja ajattoman vaalea keittiö, jossa valkoiset kaapistot ja harmaat työtasot muodostavat rauhallisen kokonaisuuden
– Hyvin suunniteltu säilytys ja toimiva työskentelytila, joka tekee arjesta sujuvaa
– Kodinkoneet sijoitettu käytännöllisesti ja laskutilaa on runsaasti
– Ruokailutilalle luonteva paikka ikkunan ääressä, vehrein näkymin ja hyvällä luonnonvalolla
– Ajattoman vaalea kylpyhuone selkeällä isolla seinälaatoituksella
– Avara suihkutila ja toimiva pohjaratkaisu
– Allas ja peilikaappi säilytystä varten
– Pesukoneelle oma paikka
– Olohuoneesta kulku lasitetulle parvekkeelle, vehrein ja rauhallisin näkymin
– Parveke toimii viihtyisänä lisätilana keväästä pitkälle syksyyn
– Selkeä pohjaratkaisu, joka taipuu tarvittaessa monenlaisiin sisustusratkaisuihin
– Suuret ikkunat tuovat luonnonvaloa
– Selkeä ja vaalea ilme, helppo sisustaa
– Eteisestä toimiva kulku huoneeseen
Taloyhtiö
- Huoneistot osakashallinnassa: 100 asuntoa
- Yhtiön hallinnassa: Lämmönjakohuone, teknisiä tiloja, kerhotila, 5 kpl saunatiloja (4 käytössä), pesutuvat ja kuivaushuoneet, verkkovarastot ja lisäksi muita varastoja, joista osa ulosvuokrattuja
– Maalämpöön siirtyminen palvelusopimuksella (arvioitu valmistuminen helmikuussa kun Caruna saa vedettyä uuden sähkökaapelin)
2024
– Parvekelasitusten kuntotarkastus ja voitelu (Balkonser)
2023
– Kattojen kuntotarkastus sekä puute- ja huoltokorjaukset (Kerabit)
2022
– Elementtisaumojen uusiminen
2019
– Ulko-ovien vaihto
2017
– Lämmityksen automaation uusiminen
– Parvekelasituksen huoltokorjaukset
– Raksystems, KVV kuntotutkimus (vesijohto- ja viemärijärjestelmä)
– Rappujen ulko-ovien uusiminen
– Pihan ja parkkipaikkojen asfaltointi
2016–2017
– Patteriverkoston venttiilien vaihto, termostaattien vaihto ja verkoston säätö
2016
– Lukituksen muutos Abloy Sento -avaimille
– Parvekelasitusten peruskorjaus ja huolto
– Patteriverkoston automaation uusiminen
– Kattojen huoltokorjaus
2013
– Alueputkiston uusiminen ja viemärit
2010
– IV-kanavien nuohous ja säätäminen
2009
– Ikkunoiden peruskorjaus ja uusiminen
– Kattojen huoltokorjauksia
– Yleisten saunatilojen kunnostaminen
2007
– Piha-alueiden kunnostus
2004
– Kaukolämmönsiirrin uusittu
2000
– Käyttövesien pystylinjat ja runkolinjat (putkisaneeraus)
– Parvekkeet lasitettu
1998–2000
– Kylpyhuoneet ja keittiöt remontoitu
1995
– Julkisivut remontoitu
1991–1992
– Rakennuksien katteet uusittu
– Julkisivujen ja parvekkeiden paikkarappaus- ja maalauskunnostus
-> Taloyhtiössä suunnitellaan julkisivumaalaushanketta ja siinä yhteydessä myös parvekkeiden sisäpuolisia ja ulkopuolisia maalauksia ja tarvittaessa joitakin betonipaikkauksia.
2025–2029
– Kaukolämmönsiirtimen uusinta, ellei siirrytä maalämpöön (maalämpöön siirtyminen palvelusopimuksella on kesken -> arvioitu valmistuminen on helmikuussa kun Caruna saa vedettyä uuden sähkökaapelin.
2026–2029
– Putkiston kuntotutkimus
– Sähkö- ja telejärjestelmien kuntotutkimus
– Sadevesi- ja salaojajärjestelmien huolto ja tarkastus
- Päätettiin taloyhtiön siirtymisestä maalämpöjärjestelmään lämmityskustannusten alentamiseksi (säästöarvio on 20-30 000 €/v vuoden 2025 arvioituihin lämmityskustannuksiin verrattuna) ja valtuutettiin hallitus tekemään pitkäaikainen palvelusopimus urakoitsijan kanssa maalämpöön siirtymisestä ja sen ylläpidosta palvelusopimusmallin mukaisesti ja toteuttamaan hanke vuoden 2025 loppuun mennessä. Siirtymä maalämpöön palvelumallilla
ei vaadi taloyhtiöltä investointeja eikä lainanottoa.
- Päätetään hallitukselle myönnettävistä valtuuksista periä/jättää perimättä tarvittaessa ylimääräinen enintään kahden kuukauden hoitovastiketta vastaava määrä yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa
-Päätetään hallitukselle myönnettävistä valtuuksista muuttaa pääomavastikkeiden suuruutta ilman ylimääräistä yhtiökokousta taloyhtiölainojen korkomenojen olennaisesti muuttuessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.
Tontti ja kaavoitus
Jan Häyry
Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, NHS, PVS, KiLEAT
REMAX Luotsi | SteamSales Oy
Kartta

Lainalaskuri
Kuukausierä € / kk
Sinua saattaisi
Kiinnostaa myös nämä
Ostotoimeksianto
Apua asunnon ostoon
Eikö hakukriteereihisi sopivaa asuntoa ole löytynyt? Jännittääkö asunnon ostotarjouksen tekeminen? Välittäjämme auttavat sinua kaikissa asunnon ostoon liittyvissä asioissa.
Lue lisää
















