Mistelikuja 22 D, Vantaa | Ruskeasanta
Ota yhteyttä ilmoittajaan
Jan Häyry
SteamSales Oy
040 745 0418
188 000 €
186 384,92 €
Rivitalo
2
57,5 m2
1987
Jo sisään astuessa huomaat yhden asian heti: tässä kodissa on poikkeuksellisen miellyttävä tilantuntu ja pohjaratkaisu. Tämä 57,5 m2:n rivitalon päätyhuoneisto tarjoaa toimivan kokonaisuuden kahdessa huoneessa, keittiössä sekä omassa saunassa.
Olohuone on kodin keskeinen tila. Suuret ikkunat päästävät luonnonvalon sisään ja korostavat tilan avaruutta. Vaalea lattia ja hillityt seinäpinnat luovat rauhallisen pohjan sisustukselle, ja olohuoneeseen mahtuukin helposti sekä oleskeluryhmä että ruokailutila omalle paikalleen. Tilasta on käynti suoraan Etelään avautuvalle pihalle, jonka koko alueelle rakennettu terassi tekee pihasta helppohoitoisen ja käytännöllisen jatkeen asumiselle lämpiminä vuodenaikoina.
Keittiö on suunniteltu toimivuutta ajatellen. Puustellin vaalean puunsävyiset kaapistot ja pitkät työskentelytasot tarjoavat runsaasti säilytys- ja laskutilaa. Vastakkaiset tasot tekevät kokkailusta sujuvaa, ja suuresta ruokailutilan ikkunasta tulviva päivänvalo tuo työskentelyyn miellyttävän tunnelman. Varusteluun kuuluvat muun muassa integroidut jääkaappipakastin, liesi, uuni, mikroaaltouuni, astianpesukone ja liesituuletin.
Makuuhuoneessa on omassa rauhassaan ja ikkuna tuo tilaan luonnonvaloa. Huoneen erityisen käytännöllinen säilytysratkaisu tekee elämästä helppoa, sillä liukuovikaapiston takaa on käynti erilliseen vaatehuoneeseen.
Kylpyhuone ja sauna muodostavat toimivan ja viihtyisän kokonaisuuden. Vaaleasävyinen kylpyhuone on remontoitu 2000-luvulla ja varustettu suihkuseinillä, pesukoneliitännällä sekä lattialämmityksellä. Tummasävyinen puupaneloitu sauna Harvian kiukaalla tarjoaa perinteiset löylyt, ja kiuas on uusittu vuonna 2020. Lisäksi asunnossa on erillinen wc, jonka laatoitetut pinnat ja puupaneloitu katto tuovat tilaan siistin ja lämpimän ilmeen.
Huoneistolle kuuluu oma pistokkeellinen pihapaikka, ja sähköauton latausmahdollisuus on isännöinnin mukaan järjestettävissä. Taloyhtiössä on 26 asuntoa, ja kiinteistöä hoidetaan aktiivisesti asukkaiden toimesta, mikä näkyy myös maltillisena hoitovastikkeena. Lämmitysmuotona on sähkö pattereilla sekä ilmalämpöpumpulla, joka on uusittu kesällä 2025.
Ruskeasanta on rauhallinen ja pidetty asuinalue, jossa arki rullaa helposti. Päiväkodit ja peruspalvelut löytyvät läheltä, ja liikenneyhteydet eri suuntiin toimivat erittäin sujuvasti.
Lisätiedot ja esittelyt:
Jan Häyry
Kiinteistönvälittäjä
LKV, LVV, KiLAT, KiLEAT, NHS, PVS
RE/MAX Luotsi, SteamSales Oy
040 7450418, jan.hayry@remax.fi
Suunnitteletko oman asuntosi, liiketilasi tai vaikka tonttisi myyntiä? Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille. Saat samalla ajankohtaista tietoa asuntomarkkinoista.
Lisätiedot ja yhteydenotot
Jan Häyry
040 745 0418, jan.hayry@remax.fi
REMAX Luotsi | SteamSales Oy
y-tunnus: 3460487-3
Seuraavat esittelyt
Ota yhteyttä!
Kysy lisää kohteesta!
Perustiedot
– Puustellin vaalean puunsävyiset kaapistot, tasot ja pienikokoinen laatoitettu välitila muodostavat yhtenäisen ja ajattoman kokonaisuuden
– Pitkät vastakkaiset tasot, runsaasti kaapistoja sekä korkeaan tilaan sijoitetut uuni ja mikro tekevät keittiöstä käytännöllisen ja hyvin arkea palvelevan työtilan
– Vaaleasävyinen kylpyhuone on selkeä ja valoisa, ja puupaneloitu katto tuo tilaan lämpimän kontrastin
– Suihkuseinät, allaskaappi peilikaapilla sekä laatoitetut pinnat ja tila pesukoneelle tekevät tilasta käytännöllisen ja helposti ylläpidettävän arjessa
– Kiuas uusittu vuonna 2020
Hinta ja kustannukset
Kohteen kuvaus
– Puustellin vaalean puunsävyiset kaapistot, tasot ja pienikokoinen laatoitettu välitila muodostavat yhtenäisen ja ajattoman kokonaisuuden
– Pitkät vastakkaiset tasot, runsaasti kaapistoja sekä korkeaan tilaan sijoitetut uuni ja mikro tekevät keittiöstä käytännöllisen ja hyvin arkea palvelevan työtilan
– Vaaleasävyinen kylpyhuone on selkeä ja valoisa, ja puupaneloitu katto tuo tilaan lämpimän kontrastin
– Suihkuseinät, allaskaappi peilikaapilla sekä laatoitetut pinnat ja tila pesukoneelle tekevät tilasta käytännöllisen ja helposti ylläpidettävän arjessa
– Kiuas uusittu vuonna 2020
– Vaalea lattia ja selkeät seinäpinnat luovat rauhallisen pohjan sisustukselle, ja ikkunaseinän leveys avaa tilaan ilmavan näkymän
– Tilava pohjaratkaisu mahdollistaa monipuolisen kalustamisen sekä luontevan yhteyden oleskeluun ja ruokailuun
– Liukuovellinen säilytystila sekä sen takaa käynti vaatehuoneeseen tekevät huoneesta käytännöllisen ja arjessa toimivan
- Kiuas uusittu vuonna 2020
- Ikkunoiden kaihtimet uusittu vuonna 2020
Taloyhtiö
- Sähköauton lataamiseksi on yksittäisten latauspisteiden asennus, varauksella mahdollista osakasmuutostyönä. Lisätietoja isännöitsijältä.
– Tiililaattasaumojen uusimista ja murtuneiden kohtien korjausta
– Asfaltoinnin korjaukset
– Seurantamittaus 6 märkätilassa (A1, B5, C12, E17 ja F23)
2024
– Lakimuutoksen edellyttämien palovaroittimien asennukset asuntoihin
– Osa varasto ovista vaihdettiin
– Leikkimökin uusiminen
2023
– Kylmävesiverkoston hapettuneiden putkiosien uusiminen tarpeen mukaisessa laajuudessa
– Kiinteistön kuntoarvio sekä 10 vuoden PTS ja märkätilojen kuntoarvio
– Väliaitojen osittainen uusiminen
2022
– Julkisivujen huoltomaalaukset ja tiiliverhoilujen saumojen korjaukset
– Alkuperäisten lämpöpattereiden osittainen uusiminen
– Tulovesijohtojen sinkittyjen mutkien vaihto messinkisiin sekä vesiposteihin puuttuvien sulkujen asennus
– Osa varasto ovista vaihdettiin
2021
– Ulko ovien tiivisteiden osittainen uusiminen
– Alkuperäisten lämpöpattereiden osittainen uusiminen
– Tiiliverhoilujen saumojen korjaustarpeen ja rakennusten huoltomaalaustarpeen selvitys
2020
– Pysäköintialueiden asfaltoinnin korjaus
– Salaojien kuntotutkimus
– Osa varasto ovista vaihdettiin
– IV kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö
– Aitojen osittainen uusiminen
2019
– Osa varasto ovista vaihdettiin
2018
– Huippuimurien uusiminen
– Vesikattojen uusiminen
– Pihan pylväsvalaisimien uusinta
– Aitojen osittainen uusiminen
2017
– Aitojen osittainen uusiminen
2016
– Liitytty Elisa valokuitukaapeliin sekä hankittu Saunalahti taloyhtiölaajakaista 10 Mbit/s ja Elisa kaapeli TV
– ADSL laajakaista, HomePNA poistettu
2015
– Lämminvesivaraajien varoventtiilien vaihto
– Huoneistojen sähkökeskusten perushuolto
– Leikkikenttävarusteiden kunnostus ja pihakeinujen uusiminen
2014
– Sadevesikaivojen huuhtelu ja tyhjennys
2013
– Kiinteistön peruskuntoarvio
– Lukituksen uusiminen
2012
– Yläpohjan lisälämmöneristys
2011
– Pergolan valokatteet uusittu
– Rakennusten puuosien huoltomaalaus
– Satelliitti TV järjestelmä poistettu
2010
– Sisäänkäynnin valokatteiden uusiminen
2009
– Antenniverkon parannus
2008
– Hankittu grillikota pihalle
2007
– Huippuimurit vaihdettu
2006
– Lämminvesivaraajat uusittu
2004
– ADSL laajakaista, HomePNA
2002
– Piha aidat uusittu
– Rakennusten puuosien huoltomaalaus
2001
– Kylpyhuoneiden peruskorjaus
2000
– Satelliitti TV järjestelmän asennus
– Tiililaattasaumojen uusiminen sekä murtuneiden kohtien korjaus
– Asuntojen pääsisäänkäyntien valokatelippojen korjaus
– Asuntojen puuaitojen kunnostus ja huoltomaalaus
– Varastojen vanhojen ovien uusiminen
– Ullakolla olevien tuuletusviemäreiden eristäminen
– Pohja ja tonttiviemäreiden sisäpuolinen TV kuvaus
– Pääkeskuksen ja kiinteistökeskuksen huolto sekä lämpökuvaus
– Maakaapeleiden suojana olevien muototerästen kiinnittäminen
– Teknisten tilojen valaisimien uusiminen
– Kahden märkätilan peruskorjauksen yhtiön osuus osakkaan käynnistämissä remonteissa
Arvioidut kustannukset yhteensä noin 23 500 € koko taloyhtiölle
2026–2027
– Lämminvesivaraajien uusiminen sekä vuotokaukaloiden asentaminen
– Huoneistokohtaisten pääsulkuventtiilien ja vesimittareiden uusiminen
– Kylmävesiverkoston kuumasinkittyjen putkiosien mahdollisten syöpymisvaurioiden seuranta
Arvioidut kustannukset yhteensä noin 44 000 € koko taloyhtiölle
2027–2028
– Ikkunoiden uusiminen
– Asuntojen ulko ja takaovien uusiminen
– Ilmanvaihtokanavien puhdistus sekä ilmamäärien tarkastus ja säätö
Arvioidut kustannukset yhteensä noin 140 000 € koko taloyhtiölle
2028–2029
– Märkätilojen kartoitus (tehdään noin viiden vuoden välein)
Arvioidut kustannukset noin 2 000 € koko taloyhtiölle
2029–2030
– Ei merkittäviä kunnossapitotarpeita kunnossapitotarveselvityksen mukaan
Kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, aikataulusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotoimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
- Taloyhtiö on erittäin hyvin hoidettu ja yhtiön kuntoa seurataan suunnitelmallisesti. Vuonna 2023 teetettiin laaja peruskuntoarvio, jonka perusteella akuutteja merkittäviä korjaustarpeita ei ole ja yhtiön tulevaisuuden korjaustarpeet on hyvin tiedossa. Näin kattavat tarkastukset eivät ole taloyhtiöissä itsestäänselvyys, mikä kertoo yhtiön aktiivisesta ja vastuullisesta ylläpidosta. Kiinteistönhuolto hoidetaan pitkälti omatoimisesti, mikä näkyy positiivisesti myös keskimääräistä maltillisempana hoitovastikkeena. Toimiva isännöinti sekä aktiivinen taloyhtiön hallitus varmistavat, että yhtiön asioita hoidetaan pitkäjänteisesti, systemaattisesti ja huolellisesti.
- Yhtiökokous päätti hyväksyä hallituksen esityksen ja valtuuttaa hallituksen perimään tai jättämään perimättä taloudellisen tilanteen niin vaatiessa enintään kahden kuukauden hoitovastiketta vastaavan määrän. (Normaali käytäntö)
- Yhtiöjärjestyksen 17§ Korjaus-, kunnossapito- ja kustannusvastuun jakautuminen.
Taloyhtiö osallistuu osakkaan käynnistämän märkätilaremontin kustannuksiin maksamalla vedeneristyksestä aiheutuvat kustannukset. Lisäksi remontin yhteydessä uusitaan yhtiön maksamana lattialämmitys ja lattiakaivo. Edellä mainitut kustannukset korvataan osakehuoneistoon vain yhden kerran sinä aikana, kun vesieristeiden ja lattiakaivojen voidaan katsoa olevan ajanmukaiset ja ehjät.
- Jokaiselle huoneistolle kuuluu niiden kohdalla oleva ja niihin
rajoittuva piha-alue seuraavasti:
Huon. n:o
A1, A2, A3, A4, B5, B6, B7, B8, C9, C10, C11, F22, F23, F24, G25, G26, n. 28,5 m2
D13, D14, D15, D16, E17, E18, E19, E20, n. 21 m2
C12, F21, n. 31,5 m2
Tontti ja kaavoitus
- Lähialueilla ei vireillä olevia kaavoja.
Jan Häyry
Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, NHS, PVS, KiLEAT
REMAX Luotsi | SteamSales Oy
Kartta

Lainalaskuri
Kuukausierä € / kk
Sinua saattaisi
Kiinnostaa myös nämä
Ostotoimeksianto
Apua asunnon ostoon
Eikö hakukriteereihisi sopivaa asuntoa ole löytynyt? Jännittääkö asunnon ostotarjouksen tekeminen? Välittäjämme auttavat sinua kaikissa asunnon ostoon liittyvissä asioissa.
Lue lisää
























