RE/MAX on Remppa vai muutto Suomi -ohjelman pääyhteistyökumppani. Uusi tuotantokausi keskiviikkoisin klo 20 Nelosella ja Ruudussa Lue lisää»
Kohdenumero: 80391585 Kaarela, Helsinki
Raitamaantie 8
4h + k + s
1991
542,80 € / kk
348 000 €
344 086,26 €

Joni Virta
Ota yhteyttä ilmoittajaan
ASUNTO Valoisa ja tyylikkäästi remontoitu paritalokoti todella hyvällä sijainnilla! Asunnon upea kylpyhuone, keittiö, alakerran lattiat, maalipinnat ja terassi on uudistettu vuonna 2022, joten ostaja pääseekin nyt helpolla muuttovalmiseen kotiin.
Makuuhuoneita on yhteensä 3 kpl, joista yhdessä myös oma parveke ja isot vaatekaapit. Portaiden alla hyvä paikka rattaille. Etuoven edessä on myös huoneistokohtainen pihavarasto. Myytävän asunnon laskennallinen osuus on noin 3,1 % yhtiön pinta-aloista ja 2,97 % yhtiön osakkeista. Huoneistoon kohdistuu 3 913,74 euron suuruinen yhtiölaina parin vuoden takaisesta maalausurakasta. Lainan voi maksaa pois joko kerralla tai kuukausittain rahoitusvastikkeena.
.
TALOYHTIÖ
Asunto Oy Raitamaantie 8 on valmistunut vuonna 1991 ja se koostuu 3 paritalosta sekä 3 kerrostalosta, joissa on yhteensä 42 asuntoa. Tontin omistaa Helsingin kaupunki ja sen vuokrakulut sisältyvät hoitovastikkeeseen. Yhtiössä on tehty oikein hyvä määrä remontteja rakennuksen ikään ja suositeltuihin huoltoväleihin nähden. Suuria kunnossapitohankkeita ei ole toistaiseksi suunnitteilla ja putkistojenkin teknisen käyttöiän (50 v.) päättyminen ajoittuisi vasta 2040-luvulle. Nykyinen hoitovastike (542,80 €/kk) on keskiarvoa matalampi verrattuna vastaaviin taloyhtiöihin Helsingissä. Ostajan on kuitenkin hyvä varautua siihen, että vastike saattaa nousta tulevaisuudessa hieman, jotta yhtiön tuloista kertyisi nykyistä enemmän ylijäämää. Kiinteistönvälittäjän oman arvion mukaan realistinen kustannusnousu tälle huoneistolle voisi olla lähivuosina noin 0 - 92 € kuukaudessa.
.
ALUE JA YHTEYDET
Sinulle, joka arvostat remontoidun kodin lisäksi nopeita liikenneyhteyksiä, lyhyttä koulumatkaa sekä edullisia ruokaostoksia läpi vuorokauden! Takapihalta alkavan puiston poikki kävelee noin 2 minuutissa Kauppakeskus Kaareen, jonka Prisma on avoinna vuoden jokaisena päivänä 24/7. Kaaressa on noin 20 ravintolaa ja yli 50 muuta liikettä mukaan lukien lähin kuntosali. Myös Hämeenlinnanväylän bussipysäkki sijaitsee vain 2-3 minuutin päässä kotiovelta. Bussimatka Elinelinaukiolle 23 minuuttia. Juna-asema sijaitsee noin 7-9 minuutin kävelymatkan päässä ja I-juna Helsinkiin vie vain 14 minuuttia. Tämän kodin lähiympäristö on mieluisa myös pienten lasten vanhemmille, sillä alakouluun on vain 500 metrin helppokulkuinen matka ja tien ylityksiä on vain yksi! Kesäpäivät kruunaa noin vartin pyöräily uimarannalle. Tervetuloa Kannelmäen (a.k.a Kantsun) parhaille paikoille!
.
LISÄTIEDOT JA ESITTELYVARAUKSET
Asunnon esittelyt päivittäin toiveiden mukaan (vain ajanvarauksella)
Laita viestiä oheisella yhteydenottolomakkeella / sähköpostilla ja kerro toiveesi sopivasta päivästä.
Joni Virta
Kiinteistönvälittäjä
LKV, LVV, KiLAT, ISPE
joni.virta@remax.fi
044 353 8869
Lisätiedot ja yhteydenotot
Joni Virta
044 353 8869, joni.virta@remax.fi
RE/MAX Classic | Sun Housing Oy
y-tunnus: 2416434-1
Keittiö
Kylpyhuone
Sauna
Erilliset WC:t
Muut tilat ja varustelu
Säilytystilat
TV ja tietoliikenne
Kunto
Kyllä |
Lähipalvelut

Joni Virta
Lainalaskuri
Kuukausierä € / kk
Kartta
