Revontulentie 4 E, Helsinki | Suutarila
Ota yhteyttä ilmoittajaan
Meir Shemtov
Kiinteistönvälitys Elegance Oy LKV
040 663 8406
279 000 €
279 000 €
Rivitalo
4
99 m2
1980
Revontulentie 4:n rivitalokoti Suutarilassa tarjoaa tilaa ja mukavuutta perheelle rauhallisessa asuinympäristössä. Tämä kaksikerroksinen, vuonna 1980 valmistunut koti on hyvässä kunnossa ja tarjoaa modernia asumista viihtyisissä puitteissa.
Asunnon avara olohuone ja tyylikäs keittiö luovat erinomaiset puitteet yhteiseen ajanviettoon. Oma sauna tarjoaa rentoutumishetkiä arjen keskellä. Takapihalla on tilaa viettää mukavia hetkiä.
Asunto-osakeyhtiö Asunto-Oy Revontulentie 4:ssä on panostettu asukkaiden viihtyvyyteen. Yhtiössä on muun muassa kaapeli-tv ja pesutupa, ja jokaiselle asunnolle on tarjolla vähintään yksi sähköistetty autopaikka. Lisäksi taloyhtiön DNA-laajakaista takaa nopeat nettiyhteydet. Yhtiö on velaton ja vesimaksu kuuluu vastikkeeseen.
Suutarila on tunnettu rauhallisesta ja perheystävällisestä ympäristöstään, ja alueella on hyvät palvelut sekä kulkuyhteydet Helsingin keskustaan. Tämä koti tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle – tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan!
Lisätiedot ja yhteydenotot
Meir Shemtov
040 663 8406, meir.shemtov@remax.fi
REMAX Elegance | Kiinteistönvälitys Elegance Oy LKV
y-tunnus: 2405916-2
Seuraavat esittelyt
Kysy lisää kohteesta!
Perustiedot
2020 Uusittu suihku, katto, valaisimet, wc-pönttö, kaapistot ja lavuaari
Hinta ja kustannukset
Autopaikkavuokrat II-paikka(e/paikka) 27eur
Mopopaikka 14eur
Lataus lisämaksu 10eur
Kohteen kuvaus
2020 Uusittu suihku, katto, valaisimet, wc-pönttö, kaapistot ja lavuaari
2020 Kylpyhuonekalusteiden uusiminen
Osakas jättänyt 29.7.2011 ilmoituksen keittiöremontista ja lattian vaihdosta.
Osakas jättänyt 16.1.2020 muutostyöilmoituksen lattiamateriaalin vaihdosta.
Taloyhtiö
Paikkojen riittävyys: Koska paikkoja (174) on enemmän kuin asuntoja (156), paikkoja riittää jokaiselle asunnolle vähintään yksi, ja useille asunnoille on mahdollista vuokrata myös toinen paikka.
Kakkospaikat: Talousarviossa on erikseen määritelty maksuperusteet kakkospaikoille (27,00 €/kk), joita on budjetoitu olevan käytössä 29 kappaletta.
Asuntokohtaisuus: Budjetissa on määritelty "asuntokohtaiset autopaikat" (17,00 €/kk), joita on arvioitu olevan käytössä 134 kappaletta.
Vaikka paikkoja on riittävästi, huomioithan, että niiden jakamisesta on voitu sopia yhtiössä tiettyjä sääntöjä (esim. jonotuslista tietyille paikoille tai latauspisteille), mutta numeerisesti paikkoja on tarjolla enemmän kuin asuntoja.
2024; julkisivujen 2. krs paneelimaalaukset ja päätyrakenteiden kunnostusmaalaukset, aitakorjauksia, ulko-ovien kunnostusmaalauksia, pihakäytävien asfaltointien uusimista, lumiesteiden asennus vesikatoille pihaterassiovien kohdalle
2023; taloyhtiön 56 autopaikan varustaminen Defa-sähkölatausasemilla
2022-2024 ulko-ovien ja vesikattojen kunnostusmaalauksia
2022; pylväsvalojen muuttaminen LED-valaisimiksi, ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus, sadevesipumppaamon uusinta
2018-2023; huonokuntoisten väliaitojen ja ulkovarastojen uusimisia
2018; asuntojen pääsisäänkäyntiovien maalaus
2018; kaukolämmön alajakokeskuksen uusinta
2017-2019; vesikattojen maalaus takuutyönä
2015; keskipihan kunnostus
2014-2015; pysäköintialueiden asfalttien ja autonlämmitystolppien uusinta
2012; ulkoseinien osittaista maalausta
2010; vesihanat ja patteriventtiilit on uusittu ja patteriverkosto perussäädetty
2010; ikkunoiden ja terassiovien uusinta
2007; A-pysäköintialueelle johtavan tien varteen on rakennettu lisää pysäköintipaikkoja
2006; vesikatot maalattiin
2003; asuntojen ulko-ovet päädyissä ja pääsisäänkäynneissä uusittu, uusi urheiluvälinevarasto rakennettu, B-alueen jätekatos uusittu
2002; A- ja C-pysäköintialueiden jätekatokset sekä urheiluvälinevarasto uusittu
2001; C-pysäköintialueen jätekatokset uusittu
1997-2019; päätyjen tiiliverhouksia uusittu 7 kpl vuonna 1997, 3 kpl vuonna 1998, 2 kpl vuonna 1999, 5 kpl vuonna 2000, 2 kpl vuonna 2001, 2 kpl vuonna 2005, 5 kpl vuonna 2007, 5 kpl vuonna 2008, 7 kpl vuonna 2009, 12 kpl vuonna 2010, 16 kpl vuonna 2011, 3 kpl vuonna 2013, 2 kpl vuonna 2017, 3 kpl vuonna 2019, poistoilmanvaihdolla
1992-1993; piha-alueiden asfaltointi- sekä kiveystyö suoritettu
1991; katot uusittu sekä rakennukset varustettu koneellisella
2024-2025 pesulan kuivauskoneen uusinta, palovaroittimienasennus kaikkiin asuntoihin ja IV-suodattimien tarkastus/vaihto, alkuperäisten puuaitojen ja varastojen uusinta7.osuus (tehty), kattosiltojenasennus vesikatoille, ilmanvaihtohormien vesisuojien uusinta, piha-alueenkunnostusta: kivetyt ja asfaltoidut käytävät, kalusteet ja istutukset
2026-2027: Tiilipäätyjenuusintoja tarpeen mukaan, Yhtiön omistaman asunnon korjaus, kuntoarvion laadinta, puiden ja pensaiden hoitoleikkaukset, alkuperäisten puuaitojen ja varastojen uusinta (osa 8)
2027-2028: 1. krs paneelien ja puupintojen huoltomaalaus, LVIS-peruskorjauksen hankesuunnittelun aloittaminen
2028-2029: LVIS-peruskorjauksen hankesuunnittelun aloittaminen
Myöhemmin:
Uusimattomien tiilipäätyjen uusinta, aluelämpöputkien ja vesijohtojen sekä viemäreiden ja sähkö sekä antenni-/telejärjestelmänuusinta oletettavasti rakennusten iän ollessa noin 50 vuotta.
Mikäli verkostoissa havaitaan oleellisia vuotoja tai kunnon heikkenemistä aiemmin, niin ajankohta
määritetään erikseen. Ko. töiden yhteydessä selvitetään myös lämmitysmuodonmuutoksen esim. maalämmön kannattavuus. Lisäksi tutkitaan aurinkoenergian hyödyntämismahdollisuudet.
Tontti ja kaavoitus
Meir Shemtov
Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLEAT
REMAX Elegance | Kiinteistönvälitys Elegance Oy LKV
Kartta

Lainalaskuri
Kuukausierä € / kk
Sinua saattaisi
Kiinnostaa myös nämä
Ostotoimeksianto
Apua asunnon ostoon
Eikö hakukriteereihisi sopivaa asuntoa ole löytynyt? Jännittääkö asunnon ostotarjouksen tekeminen? Välittäjämme auttavat sinua kaikissa asunnon ostoon liittyvissä asioissa.
Lue lisää



































