Teljentie 14, Naantali | Väinölä

334 000 € | 100 m2 | Omakotitalo | 4h, k, vh, wc, ph/s, vx2, venevalkama laituripaikka
Velaton hinta

334 000 €

Myyntihinta

334 000 €

Kohdetyyppi

Omakotitalo

Huoneluku

4

Asuinpinta-ala

100 m2

Rakennusvuosi

1950

Milla Perälä

Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, NHS, KiLEAT

050 306 7717

milla.perala@remax.fi

Meri-Naantalin 50-luvun kaunotar merinäkymällä sekä venepaikalla

Kaunis, peruskorjattu ja valmiiksi kuntotarkastettu vanha puutalo merinäkymällä odottaa uusia omistajiaan rakastumaan taloon.

Tervetuloa tutustumaan tähän viehättävään 50-luvun kotiin, joka tarjoilee keittiön ikkunasta sekä terassilta kauniin merinäköalan Kylpylän lahdelle sekä lukitun venepaikan yksityislaiturista, aivan talon edustalta. Koti seisoo omalla 1600 m2 kauniilla ja vehreällä rinnetontillaan ja on kerrassaan hyvin hoidettu ja kattavasti peruskorjattu. Vuodesta 2000 kodissa on uudistettu mm. sen katto, vesi- ja viemäriputkisto, sähköt, julkisivut ja seinäeristeet sekä kylpyhuonetilat ovat uudistettu.

Sijainti arvostetussa Meri-Naantalissa on vertaansa vailla. Alue on vehreää ja nimensä mukaan meren äärellä. Ihana kävelypolku vie merenrantaraittia pitkin kilometrin verran Naantalin kirkolle ja rannan ravintoloihin. Aurinkotielle päin Naantalin keskustan palveluille ja linja-autopysäkille on vain puoli kilometriä, joten olet kävelymatkan päässä kaikesta. Maijamäen yläkoulu ja lukio ovat vain parin sadan metrin päässä kodista ja uusi Kalevanniemen koulutalo uusine alakouiluneen sijaitsee 700 m päässä.

Itse kolmikerroksinen talo tarjoilee monipuolisia tiloja perheelle. Keski- ja samalla pääkerros pitävät sisällään keittiön merinäkymällä, kylpyhuoneen ja olohuonetilan, jota voi lämmitellä niin varaavalla takalla kuin ilmalämpöpumpullakin. Olohuoneen perällä on erillinen, vaikka televisiohuone, tai se toimisi hyvin myös päämakuuhuoneena. Yläkerrassa ovat kaksi todella tilavaa makuuhuonetta, vaatehuone sekä lämmin varasto. Kellarikerroksesta löytyy 2007 remontoitu sauna- ja pesutilayhdistelmä sekä kätevästi kulku ulos.

Yksityinen piha on kaunis ja vehreä, ja hyvin hoidettu. Pihalta, kuten kodista muutenkin löytyy erilaisia säilytystiloja, joten säilytystilat kodissa ei varmasti lopu kesken. Pihan kruunaa terassi, josta on kaunis merinäkymä. Veneilijät arvostavat varmasti omaa venevalkamaa laiturilla ja venepaikalla aivan kodin edustalla.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan tähän kaunokaiseen.
Lisätiedot ja esittelyt:
Milla Perälä
0503067717
milla.perala@remax.fi

Apunasi myös nykyisen kotisi myynnissä. Pyydä minut myyntiä varten veloituksettomalle arviokäynnille!

Lisätiedot ja yhteydenotot

Milla Perälä

050 306 7717, milla.perala@remax.fi

REMAX Ainoa | Mi Passion Oy LKV

y-tunnus: 3591724-9

Jaa linkki
Seuraavat esittelyt
Seuraavaa esittelyä ei ole tiedossa:
Varaa yksityisesittely
Ota yhteyttä!
Milla Perälä

Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, NHS, KiLEAT

050 306 7717

milla.perala@remax.fi

Kysy lisää kohteesta!

Tietosuoja
Perustiedot
Osoite:
Teljentie 14 21100 Naantali
Kaupunginosa/kylä:
Väinölä
Kohdenumero:
80526442
Kerros:
3/3
Asuintilojen pinta-ala:
100 m2
Muiden tilojen pinta-ala:
8 m2
Kokonaispinta-ala:
108 m2
Pinta-ala on tarkistusmitattu:
Ei
Lisätietoja pinta-alasta:
Rakennuksen pinta-alatieto on saatu rakennusvalvonnan RAHU-raportista.

Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneet:
4h, k, vh, wc, ph/s, vx2, venevalkama laituripaikka
Huoneluku:
4
Kohteen tyyppi:
Omakotitalo
Kohteen yleiskunto:
Hyvä
Vapautuminen:
Muu ehto: Kaupoista n. 3kk kuluessa tai sopimuksen mukaan
Keittiön kuvaus:
Suuri, kodikas keittiö josta upea merinäköala. Keittiössa on tilaa suurelle ruokailuryhmälle.
Keittiön varusteet:
Liesituuletin (hormiin ), erillinen pakastin (täyskorkea), jääkaappi (täyskorkea), erillisuuni ja astianpesukone
Kylpyhuoneen kuvaus:
Upeat pesutilat saunassa kodin kellarikerroksessa, vuodelta 2008. Sähköinen lattialämpö sekä aina-valmis kiuas lämmittävät ja kuivattavat tilaa. Ei laitettu vedeneristeitä, koska kellarikerros on muutenkin kosteaa tilaa, jotta kosteus pääsee kulkemaan rakenteissa. Käynti kellarista ulos vilvoittelemaan.

Keskikerroksessa wc-tilat, joissa on ollut suihku ja mahdollista lisätä se uudelleen (nykyisellä perheellä ei ole ollut käyttöä sille). Varustuksena sähköinen lattialämmitys, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaapisto, bidee-suihku.
Saunan lisätiedot:
Upea iso sauna pesutiloilla vuodelta 2008.
Kohde myydään vuokrattuna:
Ei
Hinta ja kustannukset
Myyntihinta:
334 000 €
Lisätietoja maksuista:
- Kiinteistövero 662,06 € /v.
- Sähkönkulutus ollut n. 15 000 kWh/ v.
- Vesi oman kulutuksen mukaan
- Laiturista kustannus vaihdellen vuosittain 0-200 €/ v. (kuusi osakasta)
- Jätehuolto ja biojäteastiavuokra LS Jätehuolto yht. n. 24€/ kk

Lisäksi kaupan kulut:
Varainsiirtovero 3 % kauppahinnasta, kaupanvahvistajan palkkio
Kohteen kuvaus
Keittiön kuvaus:
Suuri, kodikas keittiö josta upea merinäköala. Keittiössa on tilaa suurelle ruokailuryhmälle.
Keittiön varusteet:
Liesituuletin (hormiin ), erillinen pakastin (täyskorkea), jääkaappi (täyskorkea), erillisuuni ja astianpesukone
Liesi:
Keraaminen liesi
Lattiamateriaalit:
Parketti
Seinämateriaalit:
Lasikuitutapetti
Työtasot:
Laminaatti
Kylpyhuoneen kuvaus:
Upeat pesutilat saunassa kodin kellarikerroksessa, vuodelta 2008. Sähköinen lattialämpö sekä aina-valmis kiuas lämmittävät ja kuivattavat tilaa. Ei laitettu vedeneristeitä, koska kellarikerros on muutenkin kosteaa tilaa, jotta kosteus pääsee kulkemaan rakenteissa. Käynti kellarista ulos vilvoittelemaan.

Keskikerroksessa wc-tilat, joissa on ollut suihku ja mahdollista lisätä se uudelleen (nykyisellä perheellä ei ole ollut käyttöä sille). Varustuksena sähköinen lattialämmitys, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaapisto, bidee-suihku.
Lattiamateriaalit:
Laatta
Seinämateriaalit:
Kaakeli
Saunan lisätiedot:
Upea iso sauna pesutiloilla vuodelta 2008.
Kiuas:
Heti valmis -sähkökiuas
Lattiamateriaalit:
Laatta
Seinämateriaalit:
Kaakeli
WC:n lisätiedot:
Keskikerroksessa wc-tilat (joissa mahdollisuus lisätä suihku poistetun tilalle) sekä pyykinpesutilat.
WC:iden lukumäärä:
1
Lattiamateriaalit:
Laatta
Seinämateriaalit:
Kaakeli
Olohuoneen lisätiedot:
Olohuoneeseen nyt yhdistettu kaksi huonetta, joista toinen mahdollista erottaa makuuhuonekäyttöön. Olohuoneessa on varaava takka ja katossa upotetut valaisimet.
Lattiamateriaalit:
Parketti
Seinämateriaalit:
Lasikuitutapetti
Makuuhuoneen lisätiedot:
Yläkerrassa aula, jossa kiinteää säilytystilaa sekä ILP lämmitykseen ja viilennykseen.
Ylhäällä kaksi todella suurta makuuhuonetilaa, toisen yhteydessä tilava vaatehuone, molemmissa kiinteää vaatekaapistoa liukuovilla.

Alakerrassa olohuoneen perällä yksi makuuhuonetila.
Makuuhuoneiden lukumäärä:
3
Lattiamateriaalit:
Laminaatti ja parketti
Seinämateriaalit:
Lasikuitutapetti ja tapetti
Muut tilat:
- Iso upea veranta, jossa upea puusepän tekemä ikkuna. Verannalla penkit joissa säilytystilaa, sekä liukuovikaapisto, jossa sähkökaappi. Lattia laattaa sähköisellä lämmityksellä.
- Kellaritilaa, jossa sähköpatteri tarpeen mukaan, puiden säilytystilaa sekä lämminvesisvaraaja, kellarissa myös varastokomero.
Takkatiedot:
Varaava takka
Terassi:
Kyllä
Lisätietoja terassista:
Upeat pihaterassit paviljongilla rakennettu takapihan yksityisyyteen, viimeinen osa n. 2014. Öljytty joka toinen vuosi. Terassilta upea merinäkymä.
Kohteen säilytystilat:
Kylmä ulkovarasto
Lisätietoja säilytystiloista:
- Yläkerrassa vaatehuone
- Yläkerran aulassa sivuvarasto
- Kellarissa varastokomero
- Erillinen kylmä ulkovarasto
- Sekä talon kyljessä oleva ulkovarasto
- Pressukatos
- Leikkimökki/ varasto
Kohteessa on satelliittiantenni:
Ei
Taloyhtiössä on antenni:
Ei
Myyjän aikana huoneistoon tehdyt toimenpiteet:
Katso rakennukseen tehdyt remontit.
Kohteen yleiskunto:
Hyvä
Kohde myydään kalustettuna:
Ei
Kiinteistö
Kiinteistötunnus:
529-421-8-30
Valmistumisvuosi:
1950
Rakennus- ja pintamateriaalit:
Betoni ja puu
Kattotyyppi:
Harjakatto
Katemateriaali:
Pelti
Lämmitysjärjestelmä:
Sähkö ja Sähköpatterit, ILP ja varaava takka
Hissi:
Ei
Taloyhtiöön / Kiinteistöön kuuluu:
Asuinrakennus, pihavarasto, pressukatos
Onko kohteesta energiatodistusta?:
Kyllä
Energialuokka:
D2018
Asbestikartoitus:
Ei
Rakennukseen tehdyt korjaukset/remontit:
Edeltävän suvussa olleen omistajan aikaan:
Peltikatto 2000

Nykyisten omistajien aikaan:
Välipohjaan purun lisäksi osittain eristeeksi villaa 2004
Ulkoseinistä purut pois ja villat tilalle (molemmat kerrokset) 2005
Ulkopinta laudoitettu uudestaan tuulensuojalevyinen ja tuuletusrakoineen 2005
Ulko-ovet vaihdettu 2005-2009
Sähköt uusittu, uusi sähkökaappi 2005
Vesiputket vaihdettu (myös kaupungin putki myöhemmin muoviseksi) 2005
Wc/kph saneerattu 2005
Sisäpuolisiin ikkunapokiin vaihdettu lämpölasit ja ulkopuoliset entisöity 2005
Rakennettu ulkoportaat 2005
Viemärit vaihdettu 2005
Keskuspölyimuri 2005
Kaikki sisäpinnat uusittu 2004-2005
Sauna/ pesutilat saneerattu 2008/2009
Kuisti uusittu ja suurennettu (ilman rakennuslupaa) 2009
Pihamurske uusittu 2017
Lämminvesivaraaja uusittu 2018
Sisäportaiden laudat pakkeloitu + huopa päälle 2022
Hormi tarkastettu 2023, nuohottu vuosittain
Uusittu ilmalämpöpumppu 2024
Tontti ja kaavoitus
Tontin pinta-ala:
1 600 m2
Tontin omistus:
Oma
Lisätietoja tontista:
Kiinteistö on yhä maarekisteritilana, ja jotta sen saisi tontiksi, tulee kiinteistön omistajan lunastaa Naantalin kaupungilta tonttiin n. 20 m2 ja sen hinta on n. 1800 €. Eli vaatii määräalakaupan kaupungilta sekä määräalan lainhuudon jälkeisen tontin lohkomistoimituksen. Toimituksen hinta on n. 1000 euroa (pinta-ala alle 2000 m2).
Rakennusoikeus kerros-m2:
250
Kaavoitus:
Asemakaava ja yleiskaava
Lisätiedot
Lähipalvelut
Paikallistiedot:
Teljen kenttä talon edustalla
Meri-Naantalin venesatama vieressä
Naantalin kylpylä uimarantoineen 500 m
Naantalin keskusta 500 m
Naantalin rannan palvelut ja Nunnalahti, n. 1 km
Lisätietoja liikenneyhteyksistä:
Fölin keskustan pysäkki 500 m
Piha:
- Pressukatos (jonka tienoilla maahan kaivettu vesiputket esim. tulevaa autotallia varten)
- Nurmipihaa, terassia, alapihalla sepelipihaa autoille ja varastoja
- Yläpihalla leikkimökki
- Omenapuu, luumupuita, päärynäpuu, marjapensaita, raparperia
- Etupihalla hoidettu kuusiaita tuoden suojaa näköyhteydeltä ja katupölyltä
Ranta:
Rantaoikeus
Lisätietoja rannasta:
Venevelkamaoikeus, jossa lukittu venelaituri venevalkamassa talon edustalla n. 100m.
Muut tiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot:
- Ensimmäisessä makuuhuoneessa on vesipiste (kylmälle vedelle).
- Kellarin varastohuoneessa on viemäriputki (mahdollisuus wc-tilojen rakentamiseen).
- Keväisin lumen sulamisvesi valuu betonirakenteisen kellarin sisällä olevaa kalliota pitkin kellarin puuritilöiden alla olevaan lattiakaivoon.
- Ostaja tiedostaa että kuistin laajennukseen ei ole haettu rakennuslupaa ja vanhasta kohteesta ei löydy muutenkaan rakennuspiirustuksia eikä loppukatselmuspöytäkirjaa.
Milla Perälä

Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, NHS, KiLEAT

REMAX Ainoa | Mi Passion Oy LKV

050 306 7717

milla.perala@remax.fi

Kartta

Lainalaskuri

Kuukausierä € / kk

+
+
+

Tilaa maksuton hinta-arvio

Aloita syöttämällä sähköpostisi.

Tarvitsemme vielä seuraavat tiedot

Tietosuoja
×
Ostotoimeksianto

Apua asunnon ostoon

Eikö hakukriteereihisi sopivaa asuntoa ole löytynyt? Jännittääkö asunnon ostotarjouksen tekeminen? Välittäjämme auttavat sinua kaikissa asunnon ostoon liittyvissä asioissa.

Lue lisää