RE/MAX on Remppa vai muutto Suomi -ohjelman pääyhteistyökumppani. Uusi tuotantokausi keskiviikkoisin klo 20 Nelosella ja Ruudussa Lue lisää»

Tilaa arvio asunnostasi

RE/MAX asuntomarkkinakatsaus, maaliskuu 2025

Kiinteistönvälitysalan maaliskuun tilastot osoittavat, että markkina on lähtenyt liikkeelle vuoden alkukuukausia aktiivisemmin. Käytettyjen asuntojen kauppa kasvoi maaliskuussa 23,5 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna, ja kokonaiskauppamäärä nousi yli 20 prosenttia. Positiiviset signaalit viestivät markkinan asteittaisesta elpymisestä – erityisesti käytettyjen asuntojen osalta.

RE/MAX-ketju kertoo markkinakatsauksessaan koko Suomen asuntomarkkinoiden kehityksestä KVKL:n Hintaseurantapalvelun lukujen peruste

Käytettyjä kerrostalo-, rivi- ja omakotitaloasuntoja myytiin maaliskuussa yhteensä 4 782 kappaletta. Kasvua viime vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden oli 23,5 prosenttia, ja erityisesti helmikuuhun verrattuna aktiivisuuden nousu oli huomattavaa. Kuluttajien luottamus omaan talouteensa on vahvistumassa, ja odotukset korkotason laskusta lisäävät ostohalukkuutta.

Uusien asuntojen osalta kauppamäärien kehitys on ollut laimeaa: kauppoja tehtiin maaliskuussa 169 kappaletta, mikä on 13,8 prosenttia vähemmän kuin maaliskuussa 2024. Uudiskohteiden kauppa kärsii paitsi kuluttajien varovaisuudesta myös uusien ja käytettyjen asuntojen suuresta hintaerosta.

Kaiken kaikkiaan maaliskuussa 2025 Suomessa tehtiin yhteensä 5 586 asuntokauppaa. Luku sisältää käytettyjen ja uusien asuntojen lisäksi myös vapaa-ajan asunnot, tontit, liiketilat ja muut toimitilat. Vuoden takaiseen nähden kasvua kertyi 20 prosenttia. Myös vapaa-ajan asuntojen ja tonttikauppojen osalta on havaittavissa piristymistä, erityisesti alueilla, joilla saavutettavuus ja sijainti tukevat tulevaisuuden arvonnousua.

Neliöhintojen kehitys

Maaliskuussa 2025 asuntojen neliöhintojen kehityksen trendi jatkui – suurimmissa kaupungeissa hintatasot ovat pääosin säilyneet vakaina tai lievästi nousseet, kun taas monilla pienemmillä paikkakunnilla hintakehitys on ollut joko tasaista tai lievästi laskevaa. Vuoden takaiseen maaliskuuhun verrattuna käytettyjen kerrostaloasuntojen keskimääräiset hinnat laskivat pääkaupunkiseudulla 5,4 % ja muissa suurissa kaupungeissa 0,1 %.

Kaupungeittain tarkasteltuna käytettyjen asuntojen neliöhinnat nousivat Tampereella 3,2 %, kun taas Turussa ne laskivat 6,6 % ja Oulussa 3,1 %. Hintojen maltillinen kehitys tukee ostajien aktivoitumista, erityisesti silloin, kun kohteen hinnoittelu vastaa realistisesti nykyistä markkinatilannetta.

Uusien asuntojen hinnoissa nähtiin suurempaa vaihtelua alueittain ja kohteittain. Rakennuskustannusten nousu ja rajoittunut tarjonta tietyillä alueilla pitävät hintatasoa korkeana, mikä heijastuu edelleen varovaisuutena uudisasuntomarkkinoilla.

Myyntiajat edelleen pitkät

Myyntiaikojen kehityksessä näkyy varovaisen elpymisen merkkejä. Käytettyjen asuntojen keskimääräiset myyntiajat lyhenivät hieman verrattuna alkuvuoteen sekä viime vuoden maaliskuuhun. Erityisesti hyvin hinnoitellut, hyväkuntoiset kohteet hyvien liikenneyhteyksien ja palveluiden äärellä liikkuivat nopeasti. Suurin muutos keskimääräisissä myyntiajoissa oli pääkaupunkiseudun rivitaloasuntojen myynnin nopeutuminen 17 päivällä ja omakotitalojen 14 päivällä helmikuuhun verrattuna.

Markkinalla on edelleen runsaasti tarjontaa, ja ostajien käyttäytyminen on entistä harkitsevampaa. Siksi myyntiajat vaihtelevat merkittävästi riippuen kohteen sijainnista, kunnosta ja hinnoittelusta. Kokonaisuudessaan kuitenkin kehityssuunta on positiivinen, ja kevätkauden edetessä voidaan odottaa lisää kauppoja – edellyttäen, että ostajien ja myyjien hintanäkemykset kohtaavat.

Ensimmäinen kvartaali tuo toivoa kesälle

Vuoden 2025 ensimmäisen kvartaalin asuntomarkkinat ovat osoittaneet selviä elpymisen merkkejä verrattuna edellisvuosiin, vaikka markkinassa on edelleen haasteita. Tammi–maaliskuussa 2025 käytettyjä asuntoja myytiin 12 740 kappaletta, mikä on 25,2 % enemmän kuin vuosi sitten. Tammikuussa alkanut kauppamäärien kasvu on jatkunut koko kvartaalin ajan, ja erityisesti maaliskuu on tuonut esiin huomattavaa kasvua käytettyjen asuntojen kaupoissa. 

Vaikka markkinatilanne on parantunut, neliöhintojen kehitys on ollut maltillista, ja hintojen lasku on edelleen nähtävissä tietyillä alueilla. Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinat ovat olleet erityisesti elpymisen kärjessä, ja ostovoiman vahvistuminen sekä Euribor-korkojen lasku ovat tukeneet markkinoiden kehitystä. Myyntiajat ovat kuitenkin edelleen pitkät, erityisesti omakotitaloissa.

Kokonaisuudessaan vuoden 2025 ensimmäinen neljännes on ollut asuntomarkkinoilla aktiivisempi viime vuoden vastaavaan jaksoon verrattuna, ja kevään myötä voidaan odottaa lisää kauppoja, kunhan asunnon hinta asetetaan realistisesti markkinatilanne huomioiden. 

RE/MAXin kauppamäärät kasvussa

Maaliskuussa RE/MAXin kauppamäärät kasvoivat 33 % maaliskuuhun 2024 verrattuna, ja koko ensimmäisen vuosineljänneksen aikana kasvua kertyi yli 30 %. Asuntomarkkinoilla on nähtävissä selkeitä merkkejä normalisoitumisesta – käytettyjen asuntojen kauppamäärät ovat palautumassa samoille tasoille kuin ennen koronapandemiaa, ja asuntokauppoja syntyy erityisesti silloin, kun myyntihinta on asetettu realistisesti. Tämän hetken markkinassa ensiasunnon ostajat ja isompaan asuntoon vaihtajat ovat erityisen hyvässä asemassa sopivan hintatason ja laajemman tarjonnan vuoksi.

Vaikka kauppamäärät ovat elpymässä, kuluttajien luottamus talouteen on edelleen heikolla tasolla. Tulevan vuoden kehitykseen vaikuttavatkin merkittävästi yleinen työllisyystilanne ja ihmisten usko omaan talouteensa. “Asuntokauppaa tehdään nyt harkiten, mutta selkeästi enemmän kuin vuosi sitten. Kuluttajat etsivät varmuutta ja turvallisuutta, ja siksi asunnon realistinen hinnoittelu sekä luottamus omaan talouteen ovat keskiössä”, kommentoi RE/MAX Suomen toimitusjohtaja Pasi Aalto.

Lisätiedot

Pasi Aalto
Toimitusjohtaja
RE/MAX Suomi

040 032 2232
pasi.aalto@remax.fi


Kaipaatko välittäjän apua?

Jätä yhteydenottopyyntö, niin olemme yhteydessä sinuun

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Miten voimme olla avuksi
Vahvistus
Uutiskirje