Tilaa arvio asunnostasi

RE/MAX avaa uuden toimiston Helsingin Herttoniemeen

Maailman suurin kiinteistönvälitysketju RE/MAX vahvistaa asemaansa Helsingissä avaamalla uuden toimiston Helsingin Herttoniemeen. RE/MAX Asunnot -toimisto sijaitsee osoitteessa Hitsaajankatu 9. Toimiston yrittäjinä toimivat Jari Kantonen ja Markku Pirskanen.

Kantonen on rakentanut vankan kokemuksen RE/MAX-välittäjänä useiden vuosien ajalta, ja ennen sitä hän työskenteli yritysjohdon tehtävissä 15 vuoden ajan. Pirskanen puolestaan on toiminut taloushallinnon johtotehtävissä tunnetuissa pörssiyhtiöissä. Molemmat kertovat, että siirtymä RE/MAX-yrittäjyyteen oli huolellisen harkinnan tulos. “RE/MAXin tapa toimia ja kansainvälinen verkosto nousivat selkeästi vaihtoehdoista vahvimmiksi”, Kantonen perustelee.

Itä-Helsinki valikoitui alueeksi nopeasti

Herttoniemi ja Itä-Helsinki olivat yrittäjille luonteva valinta. Kantonen tuntee alueen henkilökohtaisesti, sillä hän on toiminut ja asunut itse useilla Itä-Helsingin alueilla yli puolet elämästään. “Itä-Helsinki on väestöltään kasvava alue, ja sen potentiaali on erittäin vahva asuntokaupan näkökulmasta”, Kantonen toteaa. Yrittäjien mukaan alueen kehitystä leimaa jatkuva vetovoima, monipuolinen asuntokanta ja vahva paikallisidentiteetti.

Uuden toimiston kilpailuedut rakentuvat yrittäjien mukaan vahvaan alueymmärrykseen ja yrittäjien taustojen tuomaan laaja-alaiseen osaamiseen. Kantonen kuvaa paikallistuntemuksen olevan keskeinen edellytys laadukkaalle palvelulle sekä tuovan varmuutta ja tukea niin asiakkaille kuin välittäjille. Kantonen tiivistää toimintatavan omalla periaatteellaan: “Tylsän turvallista asuntokauppaa oikeaan hintaan.” Asunnon myynti tai osto on useimmille elämän suurin taloudellinen päätös, ja siksi toimeksiantoihin suhtaudutaan tinkimättömän huolellisesti.

RE/MAXin brändi ja tuki vahvistavat yrittäjyyttä

Yrittäjät korostavat RE/MAX-brändin tunnettuutta tärkeänä alkusysäyksenä. “Asiakkaat tietävät, mitä RE/MAX edustaa, mikä luo vahvan perustan yritystoiminnalle”, Pirskanen kertoo. Hän kuvaa ketjulta saadun tuen olevan monipuolista ja käytännönläheistä, erityisesti markkinoinnin ja prosessien kehittämisen osalta. Kantonen kertoo, että kokemus RE/MAX-välittäjänä ennen omaa yrittäjyyttä vahvisti päätöstä entisestään: “Asiakastyössä näkee, miten vahvasti brändi tunnetaan. Sitä ei tarvitse erikseen selittää”, Kantonen summaa.

Uusi toimisto rakentaa ympäristöä, jossa yhdistyvät rento ilmapiiri ja selkeä tavoiteorientoituneisuus. Yrittäjien mukaan hyvä tekemisen kulttuuri syntyy siitä, että prosessit toimivat, välittäjiä tuetaan aktiivisesti ja ansaintamahdollisuudet pidetään kilpailukykyisenä. Tavoitteena on myös mahdollistaa välittäjien kehittyminen – toimistossa kannustetaan etenemään uralla, kouluttautumaan ja syventämään osaamistaan.

Itä-Helsingissä kauppamäärät kasvussa

Itä-Helsingissä asuntojen kauppamäärät ovat olleet kasvussa – vuonna 2025 käytettyjä kerrostaloasuntoja on myyty 15 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Keskimääräiset neliöhinnat ovat vuonna 2025 laskeneet noin 4 prosenttia ja myyntiajat ovat pidentyneet noin 25 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen.

“Itä-Helsingin markkinatilanne vaihtelee tällä hetkellä selvästi alueittain. Osalla alueista hinnat ovat laskeneet noin 10–15 prosenttia, kun taas esimerkiksi Jollaksessa hintataso on pysynyt hyvin vakaana jopa neljän vuoden tarkastelujaksolla. Samalla kysyntä on monissa Itä-Helsingin kohteissamme varsin hyvää, mikä näkyy ostajien aktiivisina yhteydenottoina ja kiinnostuksena myös ostotoimeksiantoihin silloin, kun sopivaa kohdetta ei vielä ole markkinoilla”, Kantonen kuvailee markkinatilannetta.

RE/MAX-ketjun kasvuvauhti kiihtyy

RE/MAX-konsepti ja -yrittäjyys kiinnostaa ympäri Suomen. “Olemme tehneet pitkäjänteistä työtä ja panostaneet vahvasti muun muassa RE/MAXin näkyvyyteen ja brändiin. Se näkyy nyt myös lisääntyneenä kiinnostuksena RE/MAX-yrittäjyyttä kohtaan”, kommentoi RE/MAX Suomen toimitusjohtaja Pasi Aalto.

Uusi RE/MAX Asunnot -toimisto tuo alueelle lisää välitysalan asiantuntemusta ja vahvistaa paikallista liiketoimintaa. Aalto pitää avautuvaa toimistoa merkittävänä lisäyksenä ketjun Itä-Helsingin palveluverkostoon.

”RE/MAX on markkinajohtaja Uudellamaalla ja meillä on vahva asema pääkaupunkiseudulla. Uuden toimiston avaaminen tukee tätä kehitystä ja Itä-Helsinki on meille strategisesti tärkeä alue. Toivotan onnea ja menestystä uusille yrittäjillemme”, Aalto kommentoi.

Lisätietoja:

Jari Kantonen

Yrittäjä, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV
RE/MAX Asunnot

040 543 1438
jari.kantonen@remax.fi

Pasi Aalto

Toimitusjohtaja
RE/MAX Suomi

0400 322 232
pasi.aalto@remax.fi

Suomessa ensimmäinen RE/MAX-toimisto avattiin 2006. Tällä hetkellä RE/MAXilla on yli 400 välittäjää ympäri Suomen. Yhtiön tavoitteena on palvella jokaista asiakasta tasalaatuisesti ja laadukkaasti, oli kyse asunnon sitten myymisestä, ostosta tai vuokrauksesta. 

RE/MAX toimii globaalisti yli 50 vuoden kokemuksella 110 maassa yli 8000 toimiston ja yli 140 000 välittäjän vahvuudella. RE/MAX on markkinajohtaja 12 Euroopan maassa, USA:ssa ja Kanadassa. RE/MAX-välittäjät auttavat vuosittain yli miljoonaa ihmistä ostamaan ja myymään kotinsa ympäri maailmaa. 


Kaipaatko välittäjän apua?

Jätä yhteydenottopyyntö, niin olemme yhteydessä sinuun

Miten voimme olla avuksi
Vahvistus
Uutiskirje